تبلیغات
پاتوق وبگردا - جایگاه و اهمیت دعا در اسلام
 
پاتوق وبگردا
جایی به اسم آزادی اونجاست که میگی آزادی معنی پروازو که بفهمی فلج هم که باشی واستادی
درباره وبلاگ


سلام.دوستان عزیز اگر درخواست برنامه،آموزش،هک،و... را داشتید در قسمت تماس با ما برای ما یک ایمیل ارسال کنید یا در یک پست نظر دهید تا ما در 24 ساعت آن را برای شما آماده کنیم.

مدیر وبلاگ : ادمین
نویسندگان
نظرسنجی
آیا از کار کرد وبلاگراضی هستید؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


بسم الله الرحمن الرحیم

«دعا» اظهار احتیاج و نیاز، به پیشگاه حضرت بى نیاز است، دعا بیان تهیدستى و فقر و مسكنت و ندارى به محضر غنى مطلق، و مالك جهان هستى است.دعا درخواست گدائى بى نوا، از كریمى با وفا، و مددخواهى ناتوانى از توانائى شكست ناپذیر است.
دعا كمك خواستن بنده اى ضعیف، مسكینى ذلیل، مستكینى بیچاره، از پروردگارى رحیم، خدایى مهربان، حكیمى لطیف، و سمیعى بیناست.دعا نشان دادن فروتنى و تواضع، خاكسارى و خشوع، انكسار و خضوع، به درگاه سلطانى قدوس، عزیزى مقتدر، غفورى ودود، معبودى یكتا، و دانائى قوى است.

بقیه در ادامه طلب


دعا محبوب خدا، و معشوق سالكان، و نور چشم عارفان، و راز و نیاز مشتاقان، و چراغ شب دردمندان، و تكیه گاه مستمندان، و نور قلب نیازمندان است.
دعا در قران
منبع فیض بى نهایت، دریاى بى ساحل كرامت، فراهم اورنده فضاى هدایت، نازل كننده سفره دانش و حكمت، حضرت رب العزه در قران مجید مى فرماید: 
«قل ما یعبا بكم ربى لولا دعاوكم؛ 1
اى پیامبر رحمت به مردم بگو: اگر دعاى شما نباشد، پروردگارم هیچ اعتنا و نظرى به شما نكند».
دعا وسیله جلب اعتناى خدا، و زمینه جذب رحمت الهى به سوى دعا كننده است، اعتنا و نظرى كه سفره شقاوت را از خیمه حیات انسان برمى‏چیند، و مائده سعادت و خوشبختى را براى دعاكننده پهن مى‏كند.
محبوب محبان، معشوق عاشقان، انیس ذاكران، جلیس شاكران، یاور بندگان، تكیه گاه صاحبدلان در قران مجید مى‏فرماید:«واذا سالك عبادى عنى فانى قریب اجیب دعوه الداع اذا دعان؛ 2
هنگامى كه بندگانم در رابطه با من از تو سوال كنند، پاسخش این است كه من یقینا نزدیكم، دعاى دعا كننده را چون مرا بخواند مستجاب مى كنم».
ارى جز خدا هیچ كس به بندگان نزدیك نیست، او نزدیكى است كه انسان را به وجود اورده، و او را در رحم مادر، پرورش داده، و از رحم مادر به دنیا انتقال داده، و در دنیا سفره مادى و معنویش را براى این میهمان با كرامت گسترده، و انبیا را براى هدایت او به سعادت دنیا و اخرت برانگیخته، و نعمت بى نظیرى چون قران، و امامان معصوم را براى او قرار داده، درد تشنگى را با اب زلال و صاف درمان مى كند، رنج گرسنگى اش را با غذاى مناسب و گوارا برطرف مى سازد، بیماریهایش را به درمان مى رساند، تنهائیش را با زن و فرزند و دوستان و یاران جبران مى‏كند، برهنگى‏اش را با انواع لباس‏ها مى‏پوشاند، محبتش را در دلها مى‏نهد، مشكلاتش را هر چند شدید و سخت باشد مى گشاید، سلامتش را تداوم مى‏بخشد، به ارزش و اعتبار و ابرویش مى‏افزاید، و این همه را جز خدا چه كسى مى‏تواند برایش فراهم اورد، و چه كسى چون خدا به تمام احوالات و نیازمندیها و حاجات او اگاهى دارد؟
ارى او از همه به انسان نزدیك‏تر است، تا جایى كه در قران مجید فرموده:
«ولقد خلقنا الانسان ونعلم ما توسوس به نفسه ونحن اقرب الیه من حبل الورید؛ 3
 هر اینه انسان را به وجود اوردیم، و انچه را نفس او به ان وسوسه مى كند مى‏دانیم، و ما از رگ گردن به او نزدیك تریم».
انبیا كه از نظر عقل و درایت، و بصیرت و كرامت از تمام انسانها برترند، و جان و قلب انان از همه جانها و قلب ها نورانى تر است، و اگاهى انان به حقایق غیب و شهود كامل ترین اگاهى است، و واقعیات را انچنان كه هست مى دانند، جان و دلى وابسته به دعا داشتند، و با همه وجود به این رشته استوار و محكم متصل بودند، و شب و روزى نبود كه بخشى از عمر خود را صرف دعا نكنند، و از راه دعا به محضر محبوب حاضر نشوند.
انان دعا را مایه رشد جان، تصفیه دل، زدودن غبار مادیت از باطن، شستشوى خیمه حیات از كدورت هجران، و عامل حل مشكلات مى دانستند، و یقین داشتند هیچ خواننده از درگاه ربوبى بدون رسیدن به مقصد، و منهاى روا شدن حاجت بر نمى گردد، به همین خاطر به استجابت دعا مومن بودند، و در این زمینه هیچ شك و تردیدى به خود راه نمى‏دادند، و در تمام دعاها قبولى دعا را خاضعانه از حضرت حق درخواست مى‏كردند، و اطمینان صد در صد داشتند كه دعاى نیازمند در پیشگاه حضرت بى‏نیاز به اجابت مى‏رسد.
قران مجید این حقیقت را روشن‏تر از روز از زبان پاك، و دل تابناك ابراهیم حكایت مى‏كند:
«الحمد لله الذى وهب لى على الكبر اسماعیل واسحق ان ربى لسمیع الدعاء؛ 4
 همه سپاس و ستایش ویژه خداست كه مرا در سن پیرى و سالخوردگى دو فرزند برومند چون اسماعیل و اسحاق بخشید، یقینا پروردگارم اجابت كننده دعاست».

دعا نیرو و قدرتى است كه حضرت زكریا در سن سالخوردگى از پروردگار مهربان درخواست فرزند كرد، و خداى عزیز درخواستش را اجابت فرمود و به او و همسرش كه در سن نازائى قرار داشت، یحیى را عطا كرد. 5
مسیح علیه السلام به دنبال تقاضاى یارانش، به وسیله دعا از حضرت حق، درخواست نزول مائده اسمانى كرد، و خداى عزیز دعایش را مستجاب فرمود، و براى او و یارانش سفره‏اى از غذاهاى مطبوع از اسمان نازل فرمود. 6
وجود مبارك حضرت حق، بندگان را در تمام حالات، به دعا كردن فرمان داده، و از انان خواسته در خوشى‏ها و ناخوشى‏ها به پیشگاه عزتش روى ذلت سایند، و به درگاه رحمتش دست به دعا بردارند، و با دلى فروتن، و اشكى مایه گرفته از قلب شكسته نیازهایشان را از او بخواهند، و به وعده قطعى و حتمى و یقینى او در رابطه با استجابت دعا امیدوار باشند، و قاطعانه اعلام كرده، ان را كه از دعا تكبر ورزد، خوار و ذلیل و سرافكنده و علیل، و پست و فرومایه به دوزخ دراورد، و این همه را در ظاهر و باطن یك ایه در سوره مومن بیان فرموده:«وقال ربكم ادعونى استجب لكم ان الذین یستكبرون عن عبادتى سیدخلون جهنم داخرین». 7
دعا در روایات
احسان و فضل حق نسبت به همه موجودات به ویژه انسان فراگیر، و سفره رحمت بى‏نهایتش گسترده، و لطف و مهربانى و كرمش براى همگان اماده است.
درگاهش درگاه نومیدى نیست، و پیشگاهش پیشگاه بخل و طرد كردن نمى‏باشد.
فضل وجودش، و كرم و بخششش دائمى است، و دست عطایش براى عطا كردن به همگان باز، و چشم انتظاریش براى روى اوردن بندگانش به درگاهش همیشگى است.
به حضرت داود خطاب فرمود: 
زمینیان را بگو: چرا با من دوستى نمى‏كنید كه سزاوار دوستى منم! من خدائى هستم كه با من بخل نیست، با دانائیم جهل نیست، با صبرم ناتوانى نیست، در صفتم تغییر نیست، در گفته‏ام تبدیل نیست، رحمتم فراگیر است، از فضل و كرم برنگردم، در ازل بر خود رحمت نوشتم، عود محبت سوختم، دل بندگانم به نور معرفت افروختم، من دوست انم كه مرا دوست است، رفیق انم كه مرا رفیق است، هم نشین انم كه در خلوت ذكر با من است، مونس انم كه به یاد من انس دارد.
داود! هر كه مرا جوید، مرا یابد، و او كه مرا یابد سزاوار است كه مرا نبازد، داود! نعمت از ماست، شكر دیگرى مى‏كنند، دفع بلا از ماست، از دیگرى مى‏بینند، پناهگاهشان حضرت ماست به دیگران پناه مى‏برند، مى‏گریزند ولى عاقبت باز مى‏گردند!!
چنین متن زیبا و پرمعنائى در كتاب‏هاى با ارزش اسلامى، فراوان به چشم مى‏خورد، اینگونه متن‏ها به انضمام ایات قران مژده عظیمى از جانب خداست، كه بندگان به فضل و احسانش امید بندند، و براى روا شدن حاجاتشان دست گدایى به سوى او بردارند، و بدانند كه راه رسیدن به مقاصد و مطالبشان دعاست، و كمتر اتفاق مى‏افتد كه مهمى از مهماتشان، و حاجتى از حاجاتشان بدون دعا براورده مى‏شود، به همین خاطر روایات اسلامى به ویژه روایات صادر شده از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) براى دعا جایگاهى خاص، و ارزشى ویژه، و اعتبارى كم‏نظیر و حسابى بخصوص باز كرده‏اند .
از رسول بزرگوار اسلام روایت شده:
«ان الدعا هو العباده؛ 8
 یقینا دعا عبادت است».
و از ان حضرت نقل شده:
«الدعا مخ العباده؛ 9
 دعا مغز عبادت است».
از حضرت باقر علیه السلام روایت شده:
«افضل العباده الدعا؛ 10
برترین عبادت دعاست».
و از ان حضرت روایت شده:
«... ما من شى‏ء افضل عندالله من ان یسئل و یطلب مما عنده و ما احد ابغض الى الله ممن یستكبر عن عبادته و لایسئل ما عنده؛ 11
چیزى نزد خدا برتر از خواستن و درخواست فیوضاتى كه نزد اوست نیست، و كسى در پیشگاه او مبغوض‏تر از ان كه از دعا به درگاهش تكبر ورزد، و از فیوضات حضرتش درخواست نكند نمى باشد».
از امیرمومنین علیه السلام روایت شده:
«احب الاعمال الى الله تعالى فى الارض الدعا؛ 12
محبوبترین كارها به سوى خدا در همه روى زمین دعاست».و نیز ان حضرت فرمود: «الدعا مفاتیح النجاح، و مقالید الفلاح، و خیر الدعا ما صدر عن صدر نقى و قلب تقى، و فى المناجاه سبب النجاه و بالاخلاص یكون الخلاص؛ 13
 دعا كلیدهاى پیروزى، و مخازن كامیابى است، بهترین دعا، دعایى است كه از سینه صاف، و دل پاك دراید، در مناجات وسیله نجات، و رهائى به اخلاص است».
از امام صادق علیه السلام روایت شده: «... فاذا نزل البلا فعلیكم بالدعا والتضرع الى الله؛ 14
هنگامى كه بلا نازل شود، حتما به دعا و زارى به درگاه خدا روى اورید».
و ان حضرت فرمود: «علیك بالدعا، فان فیه شفا من كل دا؛ 15
 بر تو باد به دعا، زیرا دعا درمان از هر دردى است».
ارزش دعا به صورت اجتماع
اهل دعا هنگامى كه به صورت اجتماع به دعا مى‏نشینند، و به شكل دسته جمعى به تضرع و انابه اقدام مى‏كنند، و به پیشگاه حضرت حق ناله و زارى مى‏برند، و همگان دست گدائى به درگاهش دراز مى‏كنند، یقینا دعایشان به اجابت نزدیك‏تر است، زیرا در جمعیت دعا كننده، بدون شك دردمندى دل سوخته، مستمندى از راه مانده، بیچاره‏اى درمانده، عاشقى وارسته، عارفى دلداده، مخلصى ارزنده قرار دارد. كه دعا و حالش، و زارى و اخلاصش، و اضطرار و ناله‏اش عامل جلب رحمت، و جذب رافت و مایه اجابت، و سبب جوشش عفو و مغفرت است. و چه بسا بنابر انچه كه در معارف الهیه امده، خداى مهربان به خاطر او دعاى دیگران را هم مستجاب كند، و به زارى و ناله انان رحمت ارد، و خواسته‏ها و حاجاتشان را براورد، و انان را مشمول عفو و مغفرت قرار دهد، و كشكول خالى انان را از فیوضات خاصه‏اش پر كند.
در این زمینه روایات بسیار مهمى از منابع وحى و منازل علم، و خزانه‏هاى معرفت، و ابواب رحمت رسیده كه به پاره‏اى از انها اشاره مى‏شود:
امام صادق علیه السلام فرمود: «ما اجتمع اربعه قط على امر واحد، فدعوا الا تفرقوا عن اجابه؛ 16
هرگز چهار نفر بر كار واحدى جهت دعا به خاطر گشایش ان كار اجتماع نمى‏كنند مگر اینكه با مستجاب شدن ان دعا از یكدیگر جدا مى‏شوند».
پیامبر(ص) فرمود: لایجتمع اربعون رجلا فى امر واحد، الا استجاب الله تعالى لهم حتى لو دعوا على جبل لازالوه؛ 17
 چهل مرد جهت دعا براى گشایش كارى واحد اجتماع نمى‏كنند، مگر این كه خداى تعالى دعایشان را مستجاب مى‏كند، تا جائى كه اگر بر ضد كوهى دعا كنند، ان را از میان برمى‏دارند».
عالم ربانى، عارف عاشق ابن فهد حلى بنا به روایت كتاب وسائل الشیعه در كتاب با ارزشش عده الداعى روایت مى‏كند:
«ان الله اوحى الى عیسى علیه السلام یا عیسى تقرب الى المومنین و مرهم ان یدعونى معك؛ 18
خدا به عیسى(ع) وحى فرمود: اى عیسى! به جمع مومنین بپیوند، و انان را فرمان ده همراه تو به درگاه من دعا كنند».
امام صادق (ع) مى فرماید: «قال كان ابى علیه السلام اذا حزنه، امر جمع النسا والصبیان، ثم دعا و امنوا؛ 19
پدرم همواره چنین بود، هنگامى كه كارى او را محزون و غصه دار مى كرد، زنان و كودكان را به حال اجتماع گرد مى‏اورد، انگاه دعا مى كرد و انان امین مى‏گفتند.
ناامیدى و یاس ،حال كافران به خداست
دعا كننده باید به این حقیقت اگاه باشد، كه خداى مهربان او را به دعا دعوت فرموده، و مستجاب شدن دعا را ضامن شده، و اجابت دعا بر حضرت او كارى بسیار سهل و اسان است، زیرا تمام موجودات هستى در سایه فرمانروایى مطلق اویند، و او با یك فرمان و با به كارگیرى یك دستور تمام زمینه‏هاى اجابت را براى بنده دعاكننده‏اش فراهم مى‏كند.
بنابراین ابدا سزاوار نیست، كسى در پیشگاه خداى مهربانى كه قدرت و بصیرت و كرم و لطف و مغفرت او، و فیض و رحمتش بى‏نهایت است، و به بنده‏اش به ویژه به هنگام دعا و مناجات، و راز و نیاز محبت خاص دارد ناامید و مایوس باشد، ناامیدى و یاس به فرموده قران مجید حال كافران به خداست:
«انه لا ییاس من روح الله الا القوم الكافرون». 20
قران مجید اكیدا سفارش مى‏كند از رحمت خدا مایوس و ناامید مباشید:
«لا تقنطوا من رحمه الله». 21
رسول خدا مى فرماید:
«الفاجر الراجى لرحمه الله تعالى اقرب منها من العابد المقنط؛ 22
بدكار امیدوار به رحمت خداى بزرگ، از عابد ناامید به رحمت خدا، نزدیكتر است».

امام صادق(ع) فرمود: 
«الیاس من روح الله اشد بردا من الزمهریر؛ 23
سردى ناامیدى از رحمت خدا از سرماى شدید سردتر است».
در روایات و معارف اسلامى، ناامیدى و یاس از رحمت خدا، از گناهان كبیره به حساب امده، و به ناامید از رحمت خدا وعده قطعى عذاب داده شده.
دعاكننده از اینكه دعایش به سرعت به هدف اجابت نرسد، نباید دچار یاس و ناامیدى شود، بنا به ایات و روایات، شاید اجابت دعایش مصلحت نبوده، احتمالا موقع و زمان ظرف اجابت نرسیده، و ممكن است براى اینكه دعا ومناجات را ادامه دهد از اجابتش مانع شده‏اند، یا خواسته اند براى اینكه نصیبى ابدى، و بهره اى همیشگى عاید او شود، زمان اجابت دعایش را قیامت قرار داده اند، در هر صورت ناامیدى از رحمت حق به هیچ صورت، عقلى و شرعى و اخلاقى و انسانى نیست، و مومن به حضرت حق، هرگز به ناامیدى نمى‏گراید، و یاس و دلسردى به خود راه نمى‏دهد.
در زمینه مطالب و مسائل مربوط به دعا و اجابت ان، روایاتى بس مهم در كتابهاى با ارزش اسلامى ثبت شده كه ذكر پاره‏اى از انها بى مناسبت با موضوع نیست:
عن ابى عبدالله علیه السلام قال: 
«ان العبد لیدعو فیقول الله عزوجل للملكین قد استجبت له، ولكن احبسوه بحاجه فانى احب ان اسمع صوته، و ان العبد لیدعو فیقول الله تبارك و تعالى عجلوا له حاجته، فانى ابغض صوته!؛ 24 
به راستى عبد دعا مى‏كند، پس خداى عزوجل به دو فرشته مى‏فرماید: من دعایش را مستجاب كردم، ولى حاجتش را نگاهدارید تا دعا را ادامه دهد زیرا من دوست دارم صدایش را بشنوم، و عبدى دعا مى‏كند خداى تبارك و تعالى مى فرماید شتابانه حاجتش را براورده كنید، زیرا من از صدایش نفرت دارم».
منصور صیقل مى‏گوید:
«قلت لابى عبدالله علیه السلام ربما دعا الرجل بالدعا فاستجیب له ثم اخر ذلك الى حین قال: فقال: نعم قلت: و لم ذاك لیزداد من الدعا؟ قال نعم؛ 25 
به حضرت صادق(ع) عرضه داشتم: چه بسا مردى دعا مى‏كند، و مستجاب مى شود، سپس تا مدتى ظهور اجابت به تاخیر مى‏افتد، فرمود: ارى! گفتم: براى چیست؟ براى این است كه بیشتر دعا كند؟! فرمود: ارى.
شرایط دعا
دعاكننده اگر بخواهد دعایش مستجاب شود، لازم است پیش از ورود به عرصه دعا شرایطى را رعایت كند، این شرایط در روایات نقل شده از اهل بیت در معتبرترین كتابها چون كتاب باارزش اصول كافى، محجه البیضا، وسائل الشیعه، جامع احادیث الشیعه و... ثبت است.
شرایط دعا بدون تفسیر و توضیح عبارت است از: طهارت شرعیه از قبیل وضو، غسل، تیمم، پاكى از حق الناس، اخلاص، صحیح خواندن متن دعا، حلال بودن كسب، صله رحم، صدقه قبل از دعا، مطیع خدا بودن، اجتناب از معصیت، اصلاح عمل، دعا در سحر، دعا در نماز وتر، دعا وقت فجر صادق، دعا در طلوع افتاب، دعا در چهارشنبه بین ظهر و عصر، صلوات پیش از دعا. 26 ادامه دارد.
پى نوشت‏ها:
1. فرقان/ 77.
2. بقره / 186.
3. ق / 16.
4. ابراهیم / 39.
5. مریم 9 و 5.
6. مائده / 115 و 112.
7. مومن / 60.
8. محجه البیضا، ج 2، ص 283 و 282.
9. محجه البیضا، ج 2، ص‏283 و 282.
10. محجه البیضا، ج 2، ص 283 و 282.
11. كافى، ج 2، ص 466.
12. همان، ص‏467.
13. محجه البیضا، ج 2، ص 285 و 284.
14. محجه البیضا، ج 2، ص 285 و 284.
15. محجه البیضا، ج 2، ص 285 و 284.
16. جامع احادیث الشیعه، ج 19، ص 354.

17. جامع احادیث الشیعه، ج 19، ص 354.
18. وسائل الشیعه، ج 7، ص 104.
19. اصول كافى، ج 2، كتاب الدعا، ص 353.
20. یوسف / 87.
21. زمر / 53.
22. میزان الحكمه، ج‏3، ص‏2632.
23. میزان الحكمه، ج‏3، ص‏2632.
24. كافى، چاپ اسوه، ج‏6، ص‏74.
25. كافى، چاپ اسوه، ج‏6، ص‏74.
26. همان، ج 6، ص 43 و 81؛ محجه البیضا، 268 و 349.


منبع : پایگاه دارالهدی


نظر شما
دلگرمی مانوع مطلب : وبلاگ، 
برچسب ها : اهمیت دعا در اسلام، اداب دعا، چگونه دعا کنیم، طرز صحیح دعا، جایگاه دعا در اسلام، احادیث مربوط به اهمیت دعا در اسلام،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 2 تیر 1395
ادمین
شنبه 22 اردیبهشت 1397 05:39 ق.ظ
кредит онлайн на карту без фото паспорта
срочно нужен кредит с плохой кредитной историей украина
деньги онлайн на карту срочно
займ на карту срочно круглосуточно
срочно деньги на карту
кредит без выходных
кредит на банковскую карту онлайн
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:36 ق.ظ

Amazing a good deal of good material!
buy viagra no prescription buy viagra overnight shipping rx online viagra order online pharmacy buy price viagra viagra online pharmacy viagra buy viagra no prescription viagra online buy brand viagra online cheapest viagra pills online usa viagra online
شنبه 18 فروردین 1397 07:34 ب.ظ

You actually reported it well!
cialis 20mg preis cf generic cialis at walmart rezeptfrei cialis apotheke cialis generico en mexico wow cialis 20 online cialis prescription doctor cialis cialis cost acheter cialis meilleur pri cialis online nederland
پنجشنبه 2 فروردین 1397 10:08 ب.ظ

Excellent advice. With thanks!
canadian drugs generic cialis tesco price cialis venta de cialis canada cialis for daily use safe dosage for cialis cialis australia org only best offers cialis use cialis qualitat prix de cialis cialis dosage recommendations
جمعه 4 اسفند 1396 06:43 ب.ظ
سپاس به خاطر این نوشتن. این واقعا یک حساب سرگرمی بود.
نگاهی پیچیده به دور اضافه شده از شما دلپذیر!
به هر حال، چگونه می توانیم در تماس باشیم؟
چهارشنبه 2 تیر 1395 07:26 ب.ظ
برای دانلود اهنگهای من به سایت بنده مراجعه کنید
ادمین ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر